כיצד נקבע מחיר גרם זהב?

שער הזהב העולמי

את מחיר הזהב הגלובלי קובעים האמריקאים על פי שער הזהב בבורסת ניו יורק. מי שעוקב אחר מדד הזהב באופן יום – יומי, מגלה כי ישנם ימים בהם המדד עולה וימים בהם הוא יורד. יחד עם זאת, כל הנתונים מראים כי מדד הזהב נמצא באופן כללי במגמת עלייה ובאופן מתמיד. שער הזהב בבורסת ניו יורק מצויין ע"י עלות אונקיית זהב טהור ובמילים אחרות, כמה שווים 31.1 גרמים של זהב טהור- 24 קראט. תחלקו את המספר ב- 31.1 ותקבלו את המחיר פר גרם זהב טהור.

שער הדולר

מחיר גרם זהב, כאמור, נקבע בבורסה בניו יורק ומצויין בדולרים. משמעות הדבר היא כי שער הדולר משפיע אף הוא על המחיר ובצורה משמעותית. ניתן לראות מקרים בהם שער הדולר עלה בצמוד לעלייה בשער הזהב – הרווח במקרה זה כולו של בעלי הזהב אשר יכולים למכור אותו במחירים קורצים. יחד עם זאת, בהחלט ייתכן כי ירידת שער הדולר עשויה "להאט" את עליית מחירי הזהב בישראל. לכן, חשוב למכור את הזהב שברשותכם בתרחיש הראשון שצויין.

טוהר הזהב

כבר הזכרנו כי מחיר גרם זהב נקבע ע"י שער הדולר ומדד הזהב, עבור זהב טהור 24 קראט בלבד. משמעות הדבר היא כי אם בידכם זהב בעל ערך קראט נמוך יותר, יש לכפול את מחיר הגרם באחוז הטוהר המתאים. ולמשל, אם מחיר גרם זהב עומד כיום על 200 שקלים לגרם ובידכם תכשיט אשר שוקל 10 גרם של 18 קראט (מכיל 75% זהב טהור) יש לבצע את החישוב הבא : 200X10X0.75 שהם 1500 שקלים. ברור איפוא, כי משקל הזהב הינו נגזרת של כמות הזהב בפועל בחפץ או בתכשיט שברשותכם ויש להפחית את משקל שאר החומרים בו (אבנים, זרקונים, קישוטי כסף וכו') בהתאם.

חשוב להבין כי מחיר גרם זהב הינו מספר רשמי אך עדיין ניתן להתמקח ולנסות לקבל תמחיר גבוה יותר מהמחירון.

מחיר גרם זהב
דילוג לתוכן